glade3.HEAD.ar - en to ar translation catalogue (866 entries)

en: %s [%s] - Properties
ar: %s [%s] - خاصيات

en: %s exists.
    Do you want to replace it?
ar: %s موجود
    هل تريد الكتابة فوقه؟

en: (%s child)
ar: (ابن %s)

en: (default)
ar: (الافتراضي)

en: (internal %s)
ar: (داخلي %s)

en: 24-Hour Format
ar: نسق 24 ساعة

en: <Type here>
ar: <اكتب هنا>

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
ar: <big><b>نصائح:</b></big>
      * انقر الزر الأيمن للفأرة على مظهر الشجرة لإضافة عناصر.
      * اضغط زر الحذف لحذف العنصر المختار.
      * انقر و انقل لاعادة الترتيب.
      * عمود النوع قابل للتحرير.

en: <choose a key>
ar: <اختر مفتاحا>

en: <custom>
ar: <مخصص>

en: <separator>
ar: <فاصل>

en: <span weight="bold" size="larger">Save changes to project "%s" before closing?</span>
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ar: <span weight="bold" size="larger">هل تريد حفظ التغييرات في المشروع "%s" قبل الإغلاق؟</span>
    
    ستضيع تغييراتك ان لم تحفظها.

en: A GladeCreateReason for this creation
ar: GladeCreateReason  لهذا الإنشاء

en: A GladeWidget template to base a new widget on
ar: قالب GladeWidget المستعمل لانشاء قطعة جديدة

en: A GladeWidgetInfo struct to base a new widget on
ar: مجموعة GladeWidgetInfo المستعملة لانشاء قطعة جديدة

en: A boolean value
ar: قيمة منطقية

en: A builtin stock image
ar: صورة مخزنة

en: A builtin stock item
ar: عنصر مخزون

en: A cursor for inserting widgets in the UI
ar: مؤشر لإدخال قطع للواجهة

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
ar: المكيف المشتق (%s) لـ %s موجود مسبقا!

en: A floating point entry
ar: مدخل عدد عشري

en: A gdk color value
ar: قيمة لون جي دي كاي gdk

en: A generic name prefix for internal widgets
ar: اسم عام للقطع الداخلية

en: A list of GladeProperties
ar: قائمة GladeProperties

en: A list of accelerator keys
ar: قائمة مفاتيح مسرعة

en: A list of objects
ar: قائمة اجسام

en: A pixbuf value
ar: قيمة بكسبف

en: A pointer to the parenting GladeWidget
ar: مؤشّر لـ GladeWidget الأب

en: A stock item, select None to choose a custom image and label
ar: عنصر مخزن، اختر None لانتقاء صورة مخصصة و تسمية

en: A tooltip text for this widget
ar: نص تلميحة لهذه القطعة

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
ar: انشئ او افتح واجهات مستخدم لتطبيقات جي تي كاي+ (‎GTK+) و جنوم

en: About Dialog
ar: حوار حوْل

en: About this application
ar: حول هذا التّطبيق

en: Accel Label
ar: نص العلامة

en: Accelerators
ar: مسرّعات

en: Accessibility
ar: الإتاحة

en: Accessible Description
ar: وصف ممكن النفاذ إليه

en: Accessible Name
ar: اسم ممكن النفاذ إليه

en: Actions
ar: أفعال

en: Activate
ar: تنشيط

en: Activate '%s'
ar: نشط '%s'

en: Activate '%s' %s
ar: نشط '%s' %s

en: Activate next project
ar: نشّط المشروع التالي

en: Activate previous project
ar: نشّط المشروع السابق

en: Active Project
ar: مشروع نشط

en: Adaptor
ar: مكيف

en: Add %s
ar: أضف %s

en: Add Child Item
ar: اضف عنصر ابن

en: Add Item
ar: اضف عنصرا

en: Add Menu Button
ar: اضف زر قائمة

en: Add Parent
ar: اضف أبا

en: Add Radio Button
ar: اضف زر مشع

en: Add Separator
ar: اضف فاصل

en: Add Toggle Button
ar: اضف زر تحول

en: Add Tool Button
ar: اضف زر اداة

en: Add Tool Item
ar: اضف زر اداة

en: Add a %s to %s
ar: اضف %s إلى %s

en: Add signal handler %s
ar: اضف متلقي الإشارة %s

en: Adding parent %s to %s
ar: اضافر الأب %s لـ %s

en: After
ar: بعد

en: Alignment
ar: محاذاة

en: All
ar: الكل

en: All Contexts
ar: كل السياقات

en: All Events
ar: كل الأحداث

en: All Files
ar: كل الملفّات

en: Alphanumerical
ar: عدد او حروف

en: Alt
ar: ألت

en: Always
ar: دائماً

en: Always Center
ar: دائماً وسط

en: An entry
ar: مدخل

en: An integer value
ar: قيمة صحيحة

en: An unsigned integer value
ar: قيمة صحيحة موجبة

en: Anarchist
ar: فوضوي

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Arrow
ar: سهم

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Aspect Frame
ar: إطار معدل

en: Assistant
ar: مساعد

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Before
ar: قبل

en: Behavior
ar: سلوك

en: Book
ar: كتاب

en: Boolean
ar: منطقي

en: Bottom
ar: أدنى

en: Bottom Left
ar: أدنى اليسار

en: Bottom Right
ar: أدنى اليمين

en: Bottom to Top
ar: من أسفل إلى أعلى

en: Box
ar: صندوق

en: Browse
ar: تصفح

en: Button
ar: زر

en: Button 1 Motion
ar: حركة الزر 1

en: Button 2 Motion
ar: حركة الزر 2

en: Button 3 Motion
ar: حركة الزر 3

en: Button Box
ar: صندوق الزر

en: Button Motion
ar: حركة الزر

en: Button Press
ar: ضغط الزر

en: Button Release
ar: تسريح الزر

en: Calendar
ar: التقويم

en: Can resize
ar: يمكن إعادة تحجيم

en: Cancel
ar: الغِ

en: Catalog
ar: فهرس

en: Categories
ar: فئات

en: Center
ar: وسط

en: Center on Parent
ar: وسط الأب

en: Centimeters
ar: سنتيمترات

en: Change signal handler %s
ar: غيّر متلقي الإشارة %s

en: Character
ar: رمز

en: Check
ar: تدقيق

en: Check Button
ar: زر تحول

en: Check Menu Item
ar: عنصر القائمة تحكم

en: Child Node Of
ar: العقدة الإبن لـ

en: Choose %s implementors
ar: اختر %s مطبّقا

en: Choose a %s in this project
ar: اختر %s في هذا المشروع

en: Choose accelerator keys...
ar: اختر المفاتيح السريعة...

en: Choose the BonoboDockItemBehavior type
ar: اختر نوع BonoboDockItemBehavior

en: Choose the BonoboDockPlacement type
ar: اختر نوع BonoboDockPlacement

en: Choose the GnomeUIInfo stock item
ar: اختر العنصر المخزون لـ GnomeUIInfo

en: Choose the Pack Type
ar: اختر نوع التحزيم

en: Choose the Selection Mode
ar: اختر نمط الانتقاء

en: Class
ar: صنف

en: Class:
ar: صنف:

en: Click
ar: نقر

en: Clipboard
ar: حافظة

en: Clipboard add %s
ar: أضِف الحافظة %s

en: Clipboard add multiple
ar: اضف متعدد من الحافظة

en: Clipboard remove %s
ar: ازل الحافظة %s

en: Clipboard remove multiple
ar: احذف متعدد من الحافظة

en: Close
ar: اغلق

en: Close the current project
ar: غلق المشروع الحالي

en: Co_mments for translators:
ar: _ملاحظة للمترجمين:

en: Color Button
ar: زر الوان

en: Color Selection
ar: انتقاء اللون

en: Color Selection Dialog
ar: حوار انتقاء الألوان

en: Column Spacing
ar: فراغات العمود

en: Columned List
ar: قائمة بأعمدة

en: Combo
ar: كومبو

en: Combo Box
ar: إطار كومبو

en: Combo Box Entry
ar: مدخل إطار كومبو

en: Comment
ar: ملاحظة

en: Comment for translators
ar: ملاحظة للمترجمين

en: Common
ar: متداول

en: Confirm
ar: أكّد

en: Confirmation page
ar: صفحة التأكيد

en: Container
ar: حاوي

en: Containers
ar: حاويلت

en: Content
ar: محتويات

en: Content page
ar: صفحة المحتويات

en: Contents Background Color
ar: اللون الخلفي للمحتويات

en: Context _Help
ar: مساعدة _سياقية

en: Continuous
ar: مستمر

en: Control
ar: تحكّم

en: Control and Display
ar: العرض و التحكم

en: Controlled By
ar: متحكَّمة من طرف

en: Controller For
ar: متحكم لـ

en: Copy %s
ar: انسخ %s

en: Copy the selection
ar: انسخ المنتقى

en: Could not allocate memory for interface
ar: لم يمكن تحديد ذاكرة للواجهة

en: Could not create a new project.
ar: لا يمكن انشاء مشروع جديد

en: Could not create directory: %s
ar: لم يمكن إنشاء الدّليل: %s

en: Could not display the URL '%s'
ar: لم يمكن عرض العنوان '%s'

en: Could not display the online developer reference manual
ar: لم يمكن عرض مساعدة المطور

en: Could not display the online user manual
ar: لم يمكن عرض مساعدة المستخدم

en: Could not find glade file %s
ar: لم يمكن ايجاد ملف غلايد %s

en: Could not get the type from "%s"
ar: لم يمكن ايجاد النوع من "%s"

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
ar: لا يمكن حفظ الملف %s. مشروع آخر بنفس المسار مفتوح

en: Could not save the file %s
ar: تعذر حفظ الملف %s

en: Create %s
ar: انشيء %s

en: Create Folder
ar: إنشيء مجلد

en: Create New _Window
ar: إ_نشاء نافذة جديدة

en: Create a %s
ar: انشيء %s

en: Create a new project
ar: انشيء مشروع جديد

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
ar: انشئ او افتح واجهات مستخدم لتطبيقات جي تي كاي+ (‎GTK+) و جنوم

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
ar: انشئ او افتح واجهات مستخدم لتطبيقات جي تي كاي+ (‎GTK+)

en: Creation Function
ar: وظيفة الإنشاء

en: Current mode for the pointer in the workspace
ar: نمط التأشير للمؤشر في ميدان العمل

en: Cursor
ar: مؤشّر

en: Curve
ar: منحنى

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom widget
ar: قطعة مخصصة

en: Cut %s
ar: قص %s

en: Cut the selection
ar: قص المنتقى

en: Default
ar: افتراضي

en: Delayed
ar: متأخر

en: Delete %s
ar: إحذف %s

en: Delete %s child from %s
ar: حذف الابن %s من %s

en: Delete the selection
ar: حذف المنتقى

en: Descending
ar: تنازلي

en: Described By
ar: وصف من طرف

en: Description For
ar: وصف لـ

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ar: وصف جسم، مهيئ للنفاذ عبره إلى تقنية المساعدة

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: DevHelp search namespace for this widget class
ar: مجال تسمية بحث دافهالب (DevHelp) لصنف القطعة هذه

en: Devices
ar: أجهزة

en: Dialog
ar: حوار

en: Dialog Box
ar: صندوق حوار

en: Disable Devhelp integration
ar: تعطيل ادماج دافهالب

en: Discontinuous
ar: غير متواصل

en: Discrete
ar: متقطع

en: Display items as icons only
ar: أظهر الأزرار كأيقونات فقط

en: Display items as text beside icons
ar: اعرض العناصر كنص مع ايقونات

en: Display items as text only
ar: أظهر الأزرار بنص فقط

en: Display the developer reference manual
ar: اعرض مرجع المطور

en: Display the user manual
ar: عرض المساعدة للمستخدم

en: Dither
ar: ردّد

en: Do you want to reload the project?
ar: أترغب بإعادة تحميل المشروع؟

en: Dock
ar: إرساء

en: Dock _Editor
ar: أرس محرر

en: Dock _Inspector
ar: أرس الم_فتش

en: Dock _Palette
ar: أرس _لوحة الألوان

en: Dock the editor into the main window
ar: أرس المحرر في النافذة الرئيسية

en: Dock the inspector into the main window
ar: أرس المفتش في النافذة الرئيسية

en: Dock the palette into the main window
ar: أرس لوحة الألوان في النافذة الرئيسية

en: Down
ar: أسفل

en: Drag & Drop
ar: السحب و الافلات

en: Drag Resize
ar: سحب و تحجيم

en: Drag and Drop
ar: السحب والإسقاط

en: Drag and resize widgets in the workspace
ar: سحب و تحجيم القطع في ميدان العمل

en: Drag-n-Drop from %s to %s
ar: النقر و النقل من %s إلى %s

en: Drawing Area
ar: مساحة رسم

en: Drop Down Menu
ar: قائمة منبثقة سفليا

en: East
ar: شرق

en: Edge
ar: حافة

en: Edit Menu
ar: قائمة حرر

en: Edit Menu Bar
ar: عمود قائمة حرر

en: Edit Text
ar: تحرير النص

en: Edit Type
ar: نوع التحرير

en: Edit&#8230;
ar: حرّر&#8230;

en: Embedded By
ar: محتواة من طرف

en: Embeds
ar: تحتوي على

en: Emblems
ar: شعارات

en: Emotes
ar: اوجه رمزية

en: Enabled
ar: مفعّل

en: End
ar: نهاية

en: Enter Notify
ar: ادخل تنبيه

en: Error
ar: خطأ

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
ar: خطأ عند فتح %s لكتابة بيانات خصوصية (%s).
    لن يتم حفظ أي بيانات خصوصية في هذه الجلسة

en: Error reading %s: %s
ar: فشل في قراءة %s: %s

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
ar: خطأ عند تسلسل بيانات التهيئة للحفظ  (%s).
    لن يتم حفظ أي بيانات خصوصية في هذه الجلسة

en: Error shutting down I/O channel %s: %s
ar: خطأ عند قفل قناة الإدخال %s: %s

en: Error shutting down io channel %s: %s
ar: خطأ عند ايقاف قناة الإدخال %s: %s

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
ar: خطأ عند كتابة بيانات خصوصية لـ %s (%s).
    لن يتم حفظ أي بيانات خصوصية في هذه الجلسة

en: Error writing to %s: %s
ar: خطأ في الكتابة إلى %s: %s

en: Errors parsing glade file %s
ar: خطأ تحميل ملف غلايد %s

en: Etched In
ar: مطوية داخليا

en: Etched Out
ar: مطوية خارجيا

en: Event Box
ar: صندوق حدث

en: Exclusive
ar: خاص

en: Expand
ar: تمديد

en: Expander
ar: موسّع

en: Exposure
ar: تعرض

en: Extended
ar: ممدّد

en: Extra
ar: إضافي

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
ar: خطأ عند انشاء المجلد %s كتابة بيانات خصوصية.
    لن يتم حفظ أي بيانات خصوصية في هذه الجلسة

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
ar: فشل تحميل %s.
    الفهارس الحالية غير متوفرة: %s

en: Failed to open %s for reading: %s
ar: فشل فتح '%s' للقراءة: %s

en: Failed to open %s for writing: %s
ar: فشل فتح '%s' للكتابة: %s

en: Failed to save %s to %s: %s
ar: فشل في حفظ %s إلى %s: %s

en: Failed to save %s: %s
ar: فشل في حفظ %s: %s

en: Fi_les
ar: م_لفات

en: File
ar: ملف

en: File Chooser Button
ar: زر حوار تصفّح الملفات

en: File Chooser Dialog
ar: حوار تصفّح الملفات

en: File Chooser Widget
ar: قطعة تصفّح الملفات

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File Selection
ar: اختيار الملف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Fill
ar: ملأ

en: Find Ne_xt
ar: إيجاد الت_الي

en: Fixed
ar: ثابت

en: Float
ar: عشري

en: Floating
ar: طافية

en: Flows From
ar: يتدلى من

en: Flows To
ar: يتدلى لـ

en: Focus Change
ar: تغيير التركيز

en: Font Button
ar: زر الخط

en: Font Information
ar: معلومات الخط

en: Font Selection
ar: انتقاء خط

en: Font Selection Dialog
ar: حوار انتقاء الخط

en: Frame
ar: إطار

en: Free
ar: متفرّغ

en: Functions
ar: وظائف

en: GNOME About
ar: حول جنوم

en: GNOME App
ar: تطبيق جنوم

en: GNOME App Bar
ar: شريط تطبيق جنوم

en: GNOME Canvas
ar: مساحة رسم جنوم

en: GNOME Color Picker
ar: لاقط اللون لجنوم

en: GNOME Date Edit
ar: محرر التاريخ لجنوم

en: GNOME Dialog
ar: حوار جنوم

en: GNOME Druid
ar: جنوم درود

en: GNOME Druid Page Edge
ar: حد صفحة جنوم درود

en: GNOME Druid Page Standard
ar: صفحة جنوم درود

en: GNOME File Entry
ar: مدخل ملفات جنوم

en: GNOME Font Picker
ar: لاقط الخطوط لجنوم

en: GNOME HRef
ar: وصلة جنوم

en: GNOME Icon Entry
ar: مدخل ايقونات جنوم

en: GNOME Icon List
ar: قائمة ايقونات جنوم

en: GNOME Icon Selection
ar: حوار انتقاء الأيقونات لجنوم

en: GNOME Message Box
ar: صندوق رسالة جنوم

en: GNOME Pixmap
ar: بيكسماب جنوم

en: GNOME Pixmap Entry
ar: مدخل بيكسماب جنوم

en: GNOME Property Box
ar: صندوق خصائص جنوم

en: GNOME UI Obsolete
ar: واجهات جنوم غير مدعومة

en: GNOME User Interface
ar: واجهة المستخدم لجنوم

en: GTK+ Unix Print Toplevels
ar: اطبع الميتويات العليا لـ GTK+ يونكس

en: GType of the class
ar: نوع جي GType للصنف

en: Gamma Curve
ar: منحنى غاما

en: General
ar: عامّ

en: Generic
ar: عام

en: Generic Name
ar: اسم عام

en: Glade
ar: جلايد (Glade)

en: Glade Files
ar: ملفّات جلايد

en: Glade Interface Designer
ar: مخطط الواجهة غلايد

en: Glade debug options
ar: خيارات تنقيح غلايد

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Glade; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ar: غلايد حر، يمكنك توزيعه و/أو تعديله حسب بنود رخصة جنو العمومية كما نشرتها مؤسسة البرامج الحرة، الإصدار الثاني أو أي إصدار أحدث (حسب رغبتك).
    هذا البرنامج يوزع على أمل أن يكون مفيداً، ولكن دون أية ضمانات، بما في ذلك ضمانات قابلية البرنامج للتسويق أو الملاءمة لغرض معين. انظر نص رخصة جنو العمومية لمزيد من التفاصيل.
    من المفترض أنك تلقيت نسخة من رخصة جنو العمومية مع هذا البرنامج؛ إذا لم يحدث هذا فاكتب إلى:
    Free Software Fondation Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111 - 1307, USA

en: Glade options
ar: خيارات غلايد

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
ar: مؤشر GladeWidgetActionClass

en: Go back in undo history
ar: ارجع في تاريخ الرجوع

en: Go forward in undo history
ar: تقدم في تاريخ الرجوع

en: Gtk+ Obsolete
ar: جي تي كاي+ قديمة

en: Half
ar: نصف

en: Handle Box
ar: صندوق

en: Handler
ar: معالج

en: Has Context
ar: له سياق

en: Has Selection
ar: له اختيار

en: Height property
ar: خاصية الإرتفاع

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
ar: تحتوي على اسم خاصية التحزيم لرسم أبناء خاصين لهذه الحاوية

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Horizontal Box
ar: صندوق افقي

en: Horizontal Button Box
ar: صندوق ازرار افقي

en: Horizontal Panes
ar: لوحات افقية

en: Horizontal Ruler
ar: مسطرة افقية

en: Horizontal Scale
ar: قياس أفقي

en: Horizontal Scrollbar
ar: عمود لف أفقي

en: Horizontal Separator
ar: فاصل افقي

en: Horizontal and Vertical
ar: افقي و عمودي

en: Icon Name
ar: اسم الأيقونة

en: Icon Theme
ar: سِمة الأيقونات

en: Icon View
ar: مشهد الأيقونات

en: Icon Width
ar: عرض الأيقونة

en: Icon _Name:
ar: ا_سم الأيقونة:

en: Icons only
ar: أيقونات فقط

en: If Valid
ar: اذا كان صحيحا

en: If the icon text can be edited by the user
ar: اذا يمكن تحرير نص الايقونة من طرف المستخدم

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
ar: اذا كان نص الايقونة ثابتا، في هذه الحالية لا يتم نسخها من طرف GnomeIconList

en: If the property is optional, this is its enabled state
ar: اذا كانت الخاصية خيارية، هذه حالتها المنشطة

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
ar: إذا اعدت تحميله، ستضيع كل التغييرات التي لم يتم حفظها. احفظ رغم ذلك؟

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ar: إذا حفظت، ستضيع كل التغييرات الخارجية. احفظ رغم ذلك؟

en: Image
ar: صورة

en: Image Menu Item
ar: عنصر قائمة صورة

en: Image Type
ar: نوع الصورة

en: Immediate
ar: حالي

en: In
ar: داخل

en: Inches
ar: بوصات

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
ar: يحدد نافذة سفلية ملصقة بمكوّن لكن لا تملك أي اتصال في التسلسل الهرمي لهذا المكون

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
ar: يحدد جسما متحكما به من طرف جسم هدف واحد أو اكثر

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
ar: يحدد ان جسما هو خلية في جدول شجرة معروضة لأن خلية في نفس العمود متمددة و تعرّف الخلية

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
ar: يحدد جسما متحكما بجسم هدف واحد أو اكثر

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
ar: يحدد جسما مُسَمَّيا لجسم هدف واحد أو اكثر

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
ar: يحدد أن جسما هو عضو في مجموعة جسم أو أكثر

en: Indicates an object is labelled by one or more target objects
ar: يحدد جسما مُسَمَّا من طرف جسم هدف واحد أو اكثر

en: Indicates that an object is a parent window of another object
ar: يحدد ان هذا الجسم هو اب لجسم آخر

en: Indicates that an object is a popup for another object
ar: يحدد ان هذا الجسم هو  منبثق لجسم آخر

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
ar: يحدد ان هذا الجسم يوفر معلومات وصفية لجسم آخر، أكثر شرحا من 'تسمية لـ'

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
ar: يحدد ان جسما آخر يوفر معلومات وصفية لهذا الجسم، أكثر شرحا من 'تسمية من طرف'

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ar: يحدد ان هذا الجسم له محتويات تتدلى منطقيا من AtkObject آخر بطريقة متعاقبة (مثال: نص)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way (text-flow, for instance).
ar: يحدد ان هذا الجسم له محتويات تتدلى منطقيا إلى AtkObject آخر بطريقة متعاقبة (مثال: نص)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ar: يحدد ان هذا الجسم له محتويات تتدلى منطقيا إلى AtkObject آخر بطريقة متعاقبة (مثال: نص)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
ar: يحدد أن هذا الجسم يحتوي على محتويات جسم آخر

en: Info
ar: معلومات

en: Information
ar: معلومات

en: Input Dialog
ar: حوار ادخال

en: Insert After
ar: ادرج بعد

en: Insert Before
ar: ادرج قبل

en: Insert Column
ar: ادرج عمود

en: Insert Column on %s
ar: ادرج عمود على %s

en: Insert Page After
ar: ادرج صفحة بعد

en: Insert Page Before
ar: ادرج صفحة قبل

en: Insert Row
ar: ادرج صف

en: Insert Row on %s
ar: ادرج صف على %s

en: Insert page on %s
ar: ادرج صفحة على %s

en: Insert placeholder to %s
ar: ادرج محتل مؤقت لـ %s

en: Inspector
ar: المفتش

en: Insufficient amount of placeholders in target container
ar: عدد غير كاف للفراغات في الحاوية

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Integer 1
ar: عدد صحيح 1

en: Integer 2
ar: عدد صحيح 2

en: Internal Name
ar: اسم داخلي

en: Internal name
ar: اسم داخلي

en: International
ar: دولي

en: Intro
ar: مدخل

en: Introduction page
ar: صفحة التقديم

en: Invalid
ar: غير صحيح

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
ar: عكس 'يحوي'، يحدد ان هذا الجسم محتوى في جسم آخر

en: Item
ar: عنصر

en: Items
ar: عناصر

en: Key
ar: مفتاح

en: Key Press
ar: ضغط الزر

en: Key Release
ar: ترك الزر

en: Keypad
ar: لوحة مفاتيح

en: Label
ar: تسمية

en: Label For
ar: علامة لـ

en: Labelled By
ar: معلّمة من طرف

en: Large Toolbar
ar: شريط أدوات كبير

en: Layout
ar: تصميم

en: Least Recently Used first
ar: افتح محفوظة مستخدمة مؤخرا آخرا

en: Leave Notify
ar: ترك تنبيه

en: Left
ar: اليسار

en: Left to Right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Linear
ar: خطي

en: Link Button
ar: زر وصلة

en: List
ar: قائمة

en: List Item
ar: عنصر قائمة

en: Locked
ar: مقفل

en: Logo
ar: شعار

en: Logo Background Color
ar: اللون الخلفي للشعار

en: Lookup
ar: بحث

en: Lower:
ar: أدنى:

en: MIME Types
ar: أنواع مايم

en: Max Saved
ar: المحفوظ العلوي

en: Max X
ar: س الكبرى

en: Max Y
ar: ع الكبرى

en: Maximum Width
ar: العرض الأكبر

en: Member Of
ar: عضو لـ

en: Menu
ar: قائمة

en: Menu Bar
ar: شريط قائمة

en: Menu Item
ar: عنصر قائمة

en: Menu Shell
ar: هيكل قائمة

en: Menu Tool Button
ar: زر قائمة

en: Message
ar: رسالة

en: Message Dialog
ar: حوار رسالة

en: Message box type
ar: نوع صندوق الرسالة

en: Method
ar: طريقة

en: Middle
ar: وسط

en: Min X
ar: س الصغرى

en: Min Y
ar: ع الصغرى

en: Monday First
ar: الاثنين الاول

en: Most Recently Used first
ar: افتح محفوظة مستخدمة مؤخرا أولا

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Multiple
ar: متعدد

en: Name
ar: اسم

en: Name :
ar: اسم :

en: Name of the class
ar: اسم الصنف

en: Name:
ar: اسم:

en: Named Icon Chooser
ar: مُخَيِّر الإيقونة المسمى

en: Never
ar: أبداً

en: Never Floating
ar: غير طافية أبدا

en: Never Horizontal
ar: غير أفقي أبدا

en: Never Vertical
ar: غير عمودي أبدا

en: No
ar: لا

en: No open projects to save
ar: لا مشاريع مفتوحة للحفظ

en: No suitable web browser could be found.
ar: لم يمكن العثور على تطبيق متصفح وب مناسب

en: No suitable web browser executable could be found to be executed and to display the URL: %s
ar: لم يمكن ايجاد تطبيق متصفح الشبكة مناسب فتح العنوان %s

en: No widget selected on the clipboard
ar: لا قطعة مختارة في الحافظة

en: No widget selected.
ar: لم يتم انتقاء أيّة قطعة

en: Node Child Of
ar: العقدة الإبن لـ

en: None
ar: لاشيء

en: Normal
ar: عادي

en: North
ar: شمال

en: North East
ar: شمال شرق

en: North West
ar: شمال غرب

en: Notebook
ar: دفتر

en: Notification
ar: اشعار

en: Number of items
ar: عدد العناصر

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: O_bjects:
ar: أج_سام

en: Object
ar: جسم

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
ar: اسم نموذج الكائن المهيئ للاستخدام من قبل التقنية المعاونة

en: Objects
ar: أجسام

en: Objects:
ar: أجسام:

en: Off
ar: معطل

en: Ok
ar: موافق

en: Ok, Cancel
ar: موافق، الغاء

en: On
ar: مفعل

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
ar: يمكن لصق قطعة واحدة فقط كل مرة غلى هذه الحاوية

en: Open
ar: افتح

en: Open _Recent
ar: افتح من _جديد

en: Open a project
ar: افتح المشروع

en: Open…
ar: افتح...

en: Option Menu
ar: قائمة خيار

en: Ordering children of %s
ar: ترتيب أبناء %s

en: Other
ar: أخرى

en: Out
ar: خارج

en: Output version information and exit
ar: اكتب رقم الإصدار ثم اخرج

en: Pack Type
ar: نوع التحزيم

en: Padding
ar: حشو

en: Page Setup Dialog
ar: حوار ضبط الصفحة

en: Page inc:
ar: درجة الزيادة بالصفحة:

en: Page size:
ar: حجم الصفحة:

en: Palette
ar: لوحة

en: Palette _Appearance
ar: _عرض الصفيحة

en: Paned
ar: مقسمة الى لوحات

en: Parent
ar: أب

en: Parent Window Of
ar: النافذة الأب لـ

en: Paste %s
ar: الصق %s

en: Paste the clipboard
ar: الصق الحافظة

en: Path
ar: المسار

en: Pixbuf
ar: بكسبف

en: Pixel Size takes precedence over Icon Size; if you want to use Icon Size, set Pixel size to -1
ar: حجم البكسل له اولوية اكبر من حجم الايقونة، اذا اردت استعمال حجم الأيقونة، حدد حجم البكسل -1

en: Pixel Size takes precedence over Icon size
ar: حجم البكسل له اولوية اكبر من حجم الايقونة

en: Pixels
ar: بكسلات

en: Pixels per unit
ar: بكسلات في الوحدة

en: Pixmap
ar: بكسمب

en: Placement
ar: موضع

en: Places
ar: أماكن

en: Placing %s inside %s
ar: وضع %s داخل %s

en: Pointer Mode
ar: نمط التأشير

en: Pointer Motion
ar: حركة المؤشر

en: Pointer Motion Hint
ar: تلميحة حركة المؤشر

en: Popup
ar: منبثقة

en: Popup For
ar: منبثقة لـ

en: Popup Menu
ar: قائمة منبثقة

en: Position
ar: الموضع

en: Press
ar: ضغط

en: Print Dialog
ar: حوار الطباعة

en: Print S_etup
ar: _تعيين الطباعة...

en: Program Name
ar: اسم البرنامج

en: Program Version
ar: نسخة البرنامج

en: Progress
ar: تقدُّم

en: Progress Bar
ar: عمود التقدم

en: Project
ar: مشروع

en: Project '%s' saved
ar: تم حفظ المشروع '%s'

en: Properties
ar: خصائص

en: Property
ar: خاصية

en: Property Change
ar: تغيير الخاصية

en: Property Class
ar: صنف خاصية

en: Property _Description:
ar: و_صف الخاصية:

en: Proximity  Out
ar: تقريب خارجي

en: Proximity In
ar: تقريب داخلي

en: Question
ar: سؤال

en: Queue
ar: طابور

en: Quit the program
ar: اخرج من البرنامج

en: Radio
ar: مذياع

en: Radio Button
ar: زر مشع

en: Radio Menu Item
ar: زر قائمة زر مشع

en: Radio Tool Button
ar: زر اداة زر مشع

en: Range
ar: مدى

en: Read Only
ar: للقرائة فقط

en: Reason
ar: سبب

en: Recent Chooser
ar: اداة اختيار من جديد

en: Recent Chooser Dialog
ar: حوار اداة اختيار من جديد

en: Redo the last action
ar: أعِد آخر عملية

en: Redo: %s
ar: إعادة: %s

en: Release
ar: تسريح

en: Remove %s
ar: احذف %s

en: Remove Column
ar: احذف عمود

en: Remove Column on %s
ar: احذف عمود على %s

en: Remove Page
ar: احذف صفحة

en: Remove Parent
ar: احذف أب

en: Remove Row
ar: احذف سطر

en: Remove Row on %s
ar: احذف صف على %s

en: Remove Slot
ar: احذف خانة

en: Remove multiple
ar: حذف متعدد

en: Remove page from %s
ar: احذف صفحة على %s

en: Remove placeholder from %s
ar: احذف المحتل المؤقت من %s

en: Remove signal handler %s
ar: احذف متلقي الإشارة %s

en: Removing parent of %s
ar: حذف أب %s

en: Renaming %s to %s
ar: إعادة تسمية %s إلى %s.

en: Reorder %s's children
ar: اعادة ترتيب ابناء %s

en: Reset
ar: أعد ضبط

en: Reset Widget Properties
ar: اعادة ضبط خصائص القطع

en: Reset widget properties to their defaults
ar: اعادة ضبط خصائص القطعة للقيم الإفتراضية

en: Response ID
ar: هوية الإجابة

en: Right
ar: اليمين

en: Right to Left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Row Spacing
ar: فراغات الأعمدة

en: Ruler
ar: مسطرة

en: Save
ar: احفظ

en: Save As…
ar: احفظ كـ...

en: Save _As…
ar: احفظ _كـ...

en: Save the current project
ar: إ_حفظ المشروع الحالي

en: Save the current project with a different name
ar: احفظ المشروع الحالي الحالي باسم مغاير

en: Save…
ar: حفظ...

en: Scale
ar: المقياس

en: Scaled Height
ar: الارتفاع المحسوب

en: Scaled Width
ar: العرض المحسوب

en: Scroll
ar: لف

en: Scrolled Window
ar: لنافذة ملفوفة

en: Select
ar: اختر

en: Select Fields
ar: اختر الحقول

en: Select Folder
ar: انتقي مجلّداً

en: Select _All
ar: اخت_ر الكل

en: Select the properties that you want to reset to their default values
ar: اختر الخصائص التي تريد اعادة ضبطها للقيم الإفتراضية

en: Select widgets in the workspace
ar: انتقِ قطعة في مساحة العمل

en: Selection Mode
ar: نمط الانتقاء

en: Sensitive
ar: حساس

en: Separator
ar: فاصل

en: Separator Menu Item
ar: عنصر قائمة فاصل

en: Separator Tool Item
ar: عنصر اداة فاصل

en: Set the current page (strictly for editing purposes)
ar: حدد الصفحة الحالية (للتحرير فقط)

en: Set the description of the Activate atk action
ar: حدد وصف عمل تنشيط آ تي كاي atk

en: Set the description of the Click atk action
ar: حدد وصف حدث atk  نقر

en: Set the description of the Press atk action
ar: حدد وصف حدث atk ضغط

en: Set the description of the Release atk action
ar: حدد وصف عمل تسريح آ تي كاي atk

en: Set the text in the view's text buffer
ar: حدد النص في مكان نص العرض

en: Setting %s of %s
ar: تتعيين %s لـ %s

en: Setting %s of %s to %s
ar: ضبط %s لـ %s إلى %s

en: Setting i18n metadata
ar: ضبط معلومات i18n

en: Setting multiple properties
ar: تعيين خصائص مختلفة

en: Setting object type on %s to %s
ar: تحديد نوع الجسم على %s من %s

en: Shift
ar: تغيير

en: Show Glade debug options
ar: أظهر خيارات تنقيح غلايد

en: Show Info
ar: اعرض معلومات

en: Show Time
ar: اظهر الوقت

en: Show context info
ar: اعرض معلومات سياقية

en: Show info
ar: اعرض المعلومات

en: Show items using small icons
ar: اعرض العناصر كايقونات صغيرة

en: Show or hide contextual help buttons in the editor
ar: اعرض او اخف ازرار مساعدة سياقية في المحرّر

en: Show the clipboard
ar: اعرض الحافظة

en: Shrink
ar: تقليص

en: Signal
ar: إشارة

en: Single
ar: وحيد

en: Size
ar: حجم

en: Small Toolbar
ar: شريط أدوات صغير

en: South
ar: جنوب

en: South East
ar: جنوب شرق

en: South West
ar: جنوب غرب

en: Special Child Type
ar: نوع ابن خاص

en: Spin Button
ar: زر تدوير

en: Splash Screen
ar: شاشة البدأ

en: Spread
ar: انتشار

en: Start
ar: إبدأ

en: Static
ar: ساكن

en: Status
ar: حالة

en: Status Bar
ar: عمود حالة

en: Status Message.
ar: رسالة الحالة.

en: StatusBar
ar: شريط حالة

en: Step inc:
ar: درجة الزيادة:

en: Stock
ar: مخزون

en: Stock Button
ar: زر مدعوم

en: Stock Image
ar: صورة مخزنة

en: Stock Item
ar: عنصر مدعوم

en: Store Config
ar: حفظ الاعدادات

en: String
ar: نصّ

en: String 1
ar: نصّ 1

en: String 2
ar: نصّ 2

en: String array
ar: جدول صفوف

en: Structure
ar: بناء

en: Substructure
ar: بناء ابن

en: Subwindow Of
ar: نافذة ابن لـ

en: Summary
ar: ملخّص

en: T_ranslatable
ar: _قابل للترجمة

en: Table
ar: جدول

en: Template
ar: قالب

en: Text
ar: نص

en: Text Editable
ar: نص قابل للتحرير

en: Text Entry
ar: مدخل نص

en: Text Foreground Color
ar: اللون الامامي للنص

en: Text Spacing
ar: مباعدة النص

en: Text Static
ar: نص ثابت

en: Text View
ar: عرض النَّص

en: Text below icons
ar: النص تحت الأيقونة

en: Text beside icons
ar: نص بجانب الأيقونة

en: Text only
ar: نص فقط

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
ar: GladePropertyClass ل GladeEditorProperty المنشأة

en: The active project
ar: المشروع النشط

en: The class adaptor for the associated widget
ar: مكيف الصنف للقطعة الموصولة

en: The current value
ar: القيمة الحالية

en: The file %s has been modified since reading it
ar: تم تعديل الملف %s منذ قراءته.

en: The filesystem path of the project
ar: مسار المشروع

en: The first integer argument to pass to the function
ar: العدد الصحيح الأول المعطى للوظيفة

en: The first string argument to pass to the function
ar: النص الأول المعطى للوظيفة

en: The function which creates this widget
ar: الوظيفة التي تنشئ هذه القطعة

en: The glade project that this widget belongs to
ar: مشروع جلايد الذي تنتمي له هذه القطعة

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ar: ارتفاع القطعة عندما يكون مستوا علويا لـ GladeDesignLayout

en: The height to scale the pixmap to
ar: الارتفاع الذي يتم تصغير البكسمب اليه

en: The icon name
ar: اسم الأيقونة

en: The increment to use to make major changes to the value
ar: الزيادة المستخدمة لعمل تغييرات كبيرة للقيمة

en: The increment to use to make minor changes to the value
ar: الزيادة المستخدمة لعمل تغييرات صغيرة للقيمة

en: The internal name of the widget
ar: الاسم الداخلي للقطعة

en: The items in this combo box
ar: العناصر في هذه الكومبو

en: The maximum number of history entries saved
ar: العدد الأقصى لمداخل التاريخ المحفوظة

en: The maximum value
ar: القيمة القصوى

en: The maximum x coordinate
ar: احداثية س الكبرى

en: The maximum y coordinate
ar: احداثية ع الكبرى

en: The method to use to edit this button
ar: الطريقة المستخدمة لتحرير الزر

en: The method to use to edit this image
ar: الطريقة المستخدمة لتحرير الصورة

en: The minimum value
ar: القيمة الدنيا

en: The minimum x coordinate
ar: احداثية س الصغرى

en: The minimum y coordinate
ar: احداثية ع الصغرى

en: The name of the widget
ar: اسم القطعة

en: The name of the widget catalog this class was declared by
ar: اسم قائمة القطع المستعملة عند انشاء هذا الصنف

en: The number of items in the box
ar: عدد العناصر في الصندوق

en: The number of pages in the notebook
ar: عدد الصفحات في المفكرة

en: The number of pixels between columns of icons
ar: عدد البكسلات بين صفوف أيقونات

en: The number of pixels between rows of icons
ar: عدد البكسلات بين أعمدة أيقونات

en: The number of pixels between the text and the icon
ar: الفراغ بالبكسل بين الأيقونة و الشارة

en: The number of pixels corresponding to one unit
ar: عدد البكسلات المرتبطة بوحدة فقط

en: The object associated
ar: الجسم المرتبط

en: The page position in the Assistant
ar: مكان الصفحة للمعاون

en: The page size (in a GtkScrollbar this is the size of the area which is currently visible)
ar: حجم الصفحة (في GtkScrollbar  هذا حجم المساحة المرئية)

en: The pixmap file
ar: ملف البكسمب

en: The position in the druid
ar: مكان الدرويد

en: The position of the menu item in the menu shell
ar: موقع عنصر القائمة في هيكل القائمة

en: The position of the tool item in the toolbar
ar: موقع عنصر الأداة في شريط الأدوات

en: The project %s has unsaved changes
ar: المشروع %s يحتوي على تغيرات غير محفوظة

en: The project being inspected
ar: المشروع المعَايَن

en: The project file %s has been externally modified
ar: تم تعديل الملف %s خارجيا.

en: The property used to set the X position of a child object
ar: الخاصية المستخدمة لتحديد الموقع السيني للجسم الإبن

en: The property used to set the Y position of a child object
ar: الخاصية المستخدمة لتحديد الموقع العيني للجسم الإبن

en: The property used to set the height of a child object
ar: الخاصية المستخدمة لتحديد ارتفاع الجسم الإبن

en: The property used to set the width of a child object
ar: الخاصية المستخدمة لتحديد عرض الجسم الإبن

en: The response ID of this button in a dialog (it's NOT useful if this button is not in a GtkDialog)
ar: هوية إجابة الزر في حوار (غير مفيد اذا وُجد الزر خارج حوار)

en: The second integer argument to pass to the function
ar: العدد صحيح الثاني المعطى للوظيفة

en: The second string argument to pass to the function
ar: النص الثاني المعطى للوظيفة

en: The selection mode
ar: نمط الانتقاء

en: The stock item for this button
ar: عنصر مختار لهذا الزر

en: The stock item for this image
ar: عنصر مختار لهذه الصورة

en: The text of the menu item
ar: نص عنصر القائمة

en: The text to display
ar: النص المعروض

en: The type of the message box
ar: نوع صندوق الرسالة

en: The width of each icon
ar: عرض كل الأيقونة

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ar: عرض القطعة عندما يكون مستوا علويا لـ GladeDesignLayout

en: The width to scale the pixmap to
ar: العرض الذي يتم تصغير البكسمب اليه

en: This does not apply with stock items
ar: لا يمكن فعل هذا للعناصر المخزنة

en: This gives backends control to set property sensitivity
ar: يعطي هذا الخلفيات التحكم لتحديد حساسية الخاصية

en: This only applies to Icon Theme type images
ar: يطبق هذا فقط في ايقونات نسق

en: This only applies with file type images
ar: يطبق هذا فقط لصور من ملفات

en: This only applies with label type buttons
ar: يطبق هذا فقط لأزرار التسمية

en: This only applies with stock type buttons
ar: يطبق هذا فقط للأزرار المخزنة

en: This only applies with stock type images
ar: يطبق هذا فقط في الصور المخزنة

en: This property is valid only in font information mode
ar: هذه الخاصية صحيحة فقط في نسق معلومات الخط

en: Title
ar: عنوان

en: Title Foreground Color
ar: اللون الامامي للعنوان

en: Toggle
ar: تحول

en: Toggle Button
ar: زر تحول

en: Toggle Tool Button
ar: تحويل زر الأداة

en: Tool Bar
ar: عمود أدوات

en: Tool Bar Editor
ar: محرّر ادوات الشريط

en: Tool Button
ar: زر الأداة

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Tooltip
ar: تلميحة

en: Top
ar: الأعلى

en: Top Left
ar: أعلى اليسار

en: Top Level
ar: مستوى أعلى

en: Top Right
ar: أعلى اليمين

en: Top Watermark
ar: العلامة المائية العليا

en: Top to Bottom
ar: من الأعلى إلى الأسفل

en: Toplevel Height
ar: ارتفاع المستوى العلوي

en: Toplevel Width
ar: عرض المستوى العلوي

en: Toplevels
ar: المستويات العلوية

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Translated title for the class used in the glade UI
ar: العنوان المترجم للصنف المستخدم في واجهة جلايد

en: Tree View
ar: مشهد شجرة

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
ar: محاولة كتابة بيانات شخصية للدليل %s لكنه ملف عادي.
    لن يتم حفظ أي بيانات خصوصية في هذه الجلسة

en: Type
ar: نوع

en: Type :
ar: نوع :

en: Unable to load image (%s)
ar: لا يمكن تحميل صورة (%s)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ar: لا يمكن فتح '%s'، الملف غير موجود.

en: Unable to paste to multiple widgets
ar: لا يمكن اللق لقطع مختلفة

en: Unable to paste to the selected parent
ar: لا يمكن لصق الاب المختار

en: Unable to paste widget %s without a parent
ar: لا يمكن لصق القطعة %s من دون أب

en: Undo the last action
ar: تراجع عن العمل الأخير

en: Undo: %s
ar: تراجع: %s

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unsaved %i
ar: غير محفوظ %i

en: Unsigned Integer
ar: عدد صحيح موجب

en: Up
ar: أعلى

en: Upper:
ar: أعلى:

en: Use Alpha
ar: استخدم الفا

en: Use Command
ar: استعمل امرا

en: Use Underline
ar: استخدم التسطير

en: Used to generate names of new widgets
ar: يستعمل لانشاء اسماء قطع جديدة

en: Used to pass around information about the position of a GnomeDruidPage within the overall GnomeDruid. This enables the correct "surrounding" content for the page to be drawn
ar: تستخدم لتمرير معلومات حول مكان GnomeDruidPage  في GnomeDruid. يمكّن هذا المحتويات المطوقة للصفحة المرسومة

en: User
ar: مستخدم

en: User Interface Designer
ar: مخطط واجهة المستخدم

en: User Widget
ar: قطعة المستخدم

en: User data
ar: بيانات المستخدم

en: Utility
ar: أداة

en: Value:
ar: القيمة:

en: Vertical
ar: عمودي

en: Vertical Box
ar: صندوق عمودي

en: Vertical Button Box
ar: صندوق أزرار عمودي

en: Vertical Panes
ar: لوحات عمودية

en: Vertical Ruler
ar: مسطرة عمودية

en: Vertical Scale
ar: قياس عمودي

en: Vertical Scrollbar
ar: عمود تدريج عمودي

en: Vertical Separator
ar: فاصل عمودي

en: View GTK+ documentation for this property
ar: عرض توثيق جي تي كاي+ لهذه الخاصية

en: View documentation for the selected widget
ar: اعرض معلومات حول القطعة المختارة

en: Viewport
ar: منفذ عرض

en: Visibility Notify
ar: تذكير الرؤية

en: Warning
ar: تحذير

en: Watermark
ar: علامة مائية

en: We could not find the symbol "%s"
ar: لم يمكن ايجاد الرمز "%s"

en: West
ar: غرب

en: Whether or not the translatable string has a context prefix
ar: اذا كان النص القابل للترجمة له بادئة سياقية

en: Whether or not this action is sensitive
ar: ما إذا كانت هذه العملية حساسة

en: Whether project has a selection
ar: فيما اذا كان المشروع له اختيار

en: Whether project has been modified since it was last saved
ar: اذا تم تعديل الملف منذ حفظه.

en: Whether project is read only or not
ar: اذا كان المشروع للقراءة فقط

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
ar: اذا كان الابن المركب ابنا عاديا او ابنا فوضويا

en: Whether this container supports resizes of child widgets
ar: اذا كانت هذه الحاوية تدعم تغيير حجم القطع الأبناء

en: Whether this property is translatable or not
ar: ما إذا كانت هذه الخاصية قابلة للترجمة

en: Whether to show an informational button for each property and signal in the editor
ar: في ما إذا يتم عرض زر معلوماتي لكل خاصية و اشارة للمحرّر

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
ar: في ما إذا يتم عرض زر معلوماتي للقطعة المحمّلة

en: Whether we should show an informational button
ar: في ما إذا يتم عرض زر معلوماتي

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
ar: اذا يتم استعمال اوامر API

en: Widget
ar: قطعة

en: Widget selector
ar: منتقي القطع

en: Width property
ar: خاصية العرض

en: Window
ar: نافذة

en: Word
ar: كلمة

en: Word Character
ar: رمز الكلمة

en: X position property
ar: خاصية موضع س

en: Y position property
ar: خاصية موضع ع

en: Yes
ar: نعم

en: Yes, No
ar: نعم، لا

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
ar: يمكنك تحديد هذه كقابلة للترجمة ، او ضع اسماء كل المترجمين و حدد هذه كغير قابلة للترجمة

en: You cannot copy a widget internal to a composite widget.
ar: لا يمكنك نسخ قطعة داخلية في قطعة مركبة

en: You cannot cut a widget internal to a composite widget.
ar: لا يمكنك قص قطعة داخلية في قطعة مركبة

en: You cannot delete a widget internal to a composite widget.
ar: لا يمكنك حذف قطعة داخلية في قطعة مركّبة.

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
ar: لا يمكنك حذف قطعة داخلية في قطعة مركّبة.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ar: ليست لديك الأذون اللازمة لحفظ هذا الملف.

en: You must remove any children before you can set the type
ar: يجب حذف كل الأبناء قبل تحديد النوع

en: [FILE...]
ar: [ملف...]

en: [Read Only]
ar: [للقراءة فقط]

en: _Clipboard
ar: ال_حافظة

en: _Close This Window
ar: _غلق هذه النافذة

en: _Close without Saving
ar: ا_غلق بدون حفظ

en: _Common
ar: _متداول

en: _Contents
ar: _المحتويات

en: _Developer Reference
ar: مرجع الم_طور

en: _Don't Save
ar: _لا تحفظ

en: _Edit
ar: _حرّر

en: _End Game
ar: إ_نهاء اللعبة

en: _File
ar: _ملف

en: _Game
ar: _لعبة

en: _General
ar: _عامّ

en: _Has context prefix
ar: _له بادئة سياقية

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _Hint
ar: _تلميحة

en: _Icons only
ar: أي_قونات فقط

en: _List standard icons only
ar: أ_ظهر الأيقونات النضامية فقط

en: _New Game
ar: _لعبة جديدة

en: _Next Project
ar: المشروع ال_تالي

en: _Open…
ar: ا_فتح...

en: _Packing
ar: ال_حزم

en: _Pause game
ar: إي_قاف اللعبة

en: _Previous Project
ar: المشروع ال_سابق

en: _Projects
ar: م_شاريع

en: _Properties:
ar: _خاصيات:

en: _Redo
ar: _إعادة

en: _Redo Move
ar: ت_كرار الحركة الأخيرة

en: _Reload
ar: أ_عد التحميل

en: _Restart Game
ar: بدء اللّعبة من _جديد

en: _Save Anyway
ar: ا_حفظ على أي حال

en: _Scores...
ar: ال_نتائج...

en: _Select
ar: _اختر

en: _Select All
ar: ا_ختر الكلّ

en: _Select individual fields:
ar: ا_ختر حقولا فردية:

en: _Settings
ar: _تعيينات

en: _Signals
ar: اشارة

en: _Text only
ar: _نص فقط

en: _Text:
ar: نّ_ص:

en: _Undo
ar: _تراجع

en: _Undo Move
ar: ت_راجع عن الحركة اﻷخيرة

en: _Unselect All
ar: ال_غ اختيار الكلّ

en: _Use Small Icons
ar: استعمل أيقونات _صغيرة

en: _View
ar: إ_عرض

en: _Windows
ar: _نوافذ

en: be verbose
ar: كن ثرثارا

en: class
ar: صنف

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
ar: دعم وحدة جي gmodule  غير موجود. دعم وحدة جي مطلوب لعمل جلايد

en: multiple
ar: متعدد

en: the last action
ar: العمل الأخير
